ERKEN HABER - Bir vatandaşın A101'den satın aldığı 5 litrelik ayçiçek yağını, evde tartmasıyla 5 kilogram gelmediğinin görüntülerini yayınlaması gündem oldu.

Sosyal medyada tartışılmaya başlanan "gramajı eksik ürün", A101 ile yağın markası olan Vera'yı yıpratmaya veya gizli reklamının yapılmasına yol açtı.

Yağ kutusuna bakarak 5 litreden az olduğundan şüphelenen bir müşteri, A101'den satın altığını söylediği 5 litrelik Vera marka ayçiçek yağını evde tartıyor. Tartıda, söz konusu yağın, 4 kilo 683 gram geldiğinin görüntüsünü paylaştı.

Videoda, ayçiçek yağının 5 kilogram gelmesini söyleyen kişi, yağın üzerindeki 5 LT yazısını 5 Kg olarak okuyor. Bu da vatandaşları yanlış bilgilendirmeye sevk etti.

EYT'liler dilekçe için temmuz ayını beklemeli mi? EYT'liler dilekçe için temmuz ayını beklemeli mi?

5 LİTRE KAÇ KİLO?

Bazı sosyal medya kullanıcıları, su ve sütün litresinin 1 kilogramdan fazla olduğunu düşünerek, yağın 5 kilogramdan fazla çıkması gerektiği, yazdı. Ancak, 1 litre yağ 0,9 kilogram ediyor.

Sıvı yağın yoğunluğu santimetreküpte yaklaşık 0,9 gram olduğu için, 5 litre sıvı yağ (5x0,9'dan) yaklaşık 4,5 kilogram ağırlığındadır.

Ayçiçek yağı üzerinde "Net 5 Lt" yazdığı için darası düşülmüş halinin 4.5 kilogram gelmesi gerekiyor. Böylece 5 litrelik ayçiçek yağının plastik kutusu ise  160 ila 180 gram civarında ağırlığa denk gelmiş oluyor.

Söz konusu müşterinin cahilliği üzerine sosyal medyada A101 ve söz konusu markaya yönelik karalama kampanyaları sürdürülüyor.