ERKEN HABER - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjde olarak vatandaşlarla paylaştığı ekonomik alanda atılacak adımlar belli olmaya başladı. 

İktidar seçime kadar yapacaklarının yol haritasını çizdi.

Buna göre 2023 seçimine kadar ekonomik alanda şunlar yapılacak.

1-ASGARİ ÜCRETYılbaşından itibaren asgari ücret yüzde 54,7 artışla 8.506 TL oldu. 6 milyonu asgari ücretli olmak üzere toplam 15 milyon ücretli çalışanın maaşlarında artışa gidildi. Seçimlerin hemen öncesi asgari ücretin 10 bin TL’ye çıkarılması planlanıyor.

2-KYK BORÇ FAİZİ SİLİNDİ: Üniversite öğrencilerinin Kredi Yurtlar Kurumu kaynaklı borçlarının faizleri silindi.

3-ESNAFA DESTEK: Esnafa 2023 yılında 11 milyar TL’lik faiz desteği sağlanacak.

4-EYT DÜZENLEMESİ: Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorunu çözüme kavuşturulacak. İlk etapta 2 milyon kişi erken emekli edilecek. Türkiye'de kamuoyunda emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) olarak bilinen iki milyondan fazla kişinin emekli olmasını sağlayacak yeni düzenlemenin 2023 yılı bütçesine olan maliyetinin 450 milyar Türk Lirası civcarında olması bekleniyor.

Malatya'da 4 büyüklüğünde korkutan deprem Malatya'da 4 büyüklüğünde korkutan deprem

5-MEMUR MAAŞI: Memur maaşlarında yüzde 30 zamma gidildi.

6-EMEKLİ MAAŞI: En düşük SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı 3.500 TL’den 5 bin 500 Türk Lirası’nın üzerine çıkdı. 13 milyon emekli maaşlarında artışa gidildi.

7-GENÇLERE VE DAR GELİRLİLERE KONUT: Gençlere ve dar gelirlilere konut yapılması için planlanan 250 bin konut için kazmalar vuruldu.

8-KGF SİSTEMİ AÇIKLANACAK: Hazine destekli KGF kefalet sisteminin kısa süre içerisinde açıklanması bekleniyor. Hazırlıkları devam eden paketin başlangıç aşamasında 150 milyar lira düzeyinde bir kefalet büyüklüğü ile açıklanması bekleniyor.

9-HANE YARDIMI2023 yılında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2023 bütçesi 149,9 milyar Türk Lirası oldu. Söz konusu rakamın önemli bölümü devlet yardımı alan yoksul hanelerde yaşayan 11 milyonun üzerinde kişiye aktarılacak. Bakanlığın il ve ilçelerdeki sosyal destek ve hizmet personeli belirlenen yoksul aileleri ziyaret ederek bu yardımlar hanelere aktaracak.

10-GSS PRİM BORCUNA AF: Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu bulunan yaklaşık 4 milyon kişiye kısmi af geliyor. 31 Aralık 2012 tarihinden önceki döneme ait GSS prim borçları silinecek. Hane içinde kişi başına geliri asgari ücretin 3’te 1’inden az olanlardan prim alınmayarak Hazine’den karşılanıyor.

11-VERGİ AFFI/YAPILANDIRMA: Cumhuriyetin 100. Yılına özgü ‘Vergi Affı’ masada duruyor. Vergi borcu olan işadamları ve esnafa borç yapılandırması hazırlanıyor.

12-BELEDİYE BORÇLARININ YAPILANDIRILMASI: Belediye ve diğer kamu kurumlarına yönelik tüm borçların yeniden yapılandırılması gündemde. Yılbaşından sonra kapsamlı çalışma yapılması bekleniyor.

13-ORTA GELİR GRUBU: Orta gelir grubu da unutulmadı. Bu kesimlerinde konut ihtiyacını karşılamak için YENİ EVİM projesi devreye sokuldu.

14-ELEKTRİK BORÇLARI SİLİNECEK: Geçmiş dönemde elektrik tüketiminden kaynaklı TEDAŞ’a olan borçlar yapılandırılıyor. Asıl alacak tutarı 2 bin Türk lirasını aşmayan alacaklardan vazgeçildi.

15-SÖZLEŞMELİ PERSONEL: 500 bin kişiyi kapsayan sözleşmeli personele kadro yolu açıldı. 

16-3600 EK GÖSTERGE: 15 Ocak'ta yürürlüğe girecek 3600 ek gösterge ile ek göstergesi 600 puan artan memurun maaşı 190 TL zamlanacak. 5.5 milyon kişiyi ilgilendiren 3600 ek gösterge ile birlikte emekli ikramiyeleri de değişecek.

17-FATURA YARDIMI: Doğal gaz başta olmak üzere dar gelirli ailelerin faturalarını ödeyebilmesi için binlerce aileye yardım yapılmaya başlandı.

18-BÜYÜK İSTİHDAM: Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere kamuya seçime kadar 200 bin alımın olması bekleniyor.

19-ZİNCİR MARKETLERDE FİYAT SABİTLEME: Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nın devreye girmesiyle zincir marketlerin fiyat artışı sabitlendi. Seçime kadar marketlerin fahiş fiyat artışına gitmesinin önü kapanırken, zaman zaman da indirim kampanyaları ile enflasyona karşı vatandaşın korunmasının önü açıldı.

20-TARIM KREDİ DEVREDE: Zincir marketlerin fiyat sabitlemesine riayet etmemesi ve fahiş artışlarda bulunabilme ihtimaline karşı Tarım Kredi Kooperatif Marketleri devreye sokuldu. Seçim öncesinde her mahalleyi kapsayacak şekilde market açılarak fiyat artışının önüne geçilecek.