ERKEN HABER - Nail Kadırhan'ın haberi - Şırnak'ın Kumçatı beldesinde, 153 yıldır tahin üretimi yapılan değirmen, geçen yıl aldığı tescil sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 110 bin liralık hibe desteğiyle restore edildi.

Tarihi değirmende geleneksel yöntemlerle üretimini artırarak devam ediyor.

Ankara'ya kış geri geldi Ankara'ya kış geri geldi

Şırnak merkeze 20 kilometre uzaklıktaki Kumçatı beldesinde, 1869 yılından beri tahin üretimi yapılan değirmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 'taşınmaz kültür varlığı' olarak  2021 yılında tescil edildi. 153 yıldır Kumçatı'da yetişen susamlar ile tahin üretimi yapılan değirmen, tescil sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 110 bin TL’lik hibe desteği ile restore edilerek modern görünüm kazandı.

değirmen1

SUSAMLAR DAMDA KURUTULUP DEĞİRMENDE ÖĞÜTÜLÜYOR

4’ü kadın, 2’si erkek toplam 6 kişinin vardiyalı çalıştığı tarihi değirmende bir sezonda 25-30 ton tahin üretiliyor.
Susam üretimi yapılan beldedeki tarlalardan toplanan susamlar, evlerde yıkanıp, damda kurutuluyor sonra da odun ateşinde kavrulup, değirmende öğütülerek tahin elde ediliyor.
Gece ve gündüz yaklaşık 400 kilogram tahinin elde edildiği tarihi değirmen sahibi Müzbah Demir, değirmenin geçen sene Kültür Turizm Bakanlığı tarafından restore edildiğini söyledi. 

değirmen2
Değirmenin 1869’dan günümüze kadar 153 yıllık geçmişi olduğunu belirten Demir, şöyle dedi:
“Biz burada tahin üretiyoruz.  Yüzde yüz yerli tahin. Ata tohumundan gelme bir susam. Değirmenimiz su ile çalışıyor. 24 saat kesintisiz çalışıyor. Hem kendimize tahin üretiyoruz. Hemde çevre ilçe, belde ve köylerden gelenlerde kendilerine tahin yapıyorlar. 1 kilo Ham susamdan 800 gram tahin çıkıyor. Pazarlaması güzel. Hem internet üzerinden. İş yerlerinde satıyoruz. İsteyen her yere gönderiyoruz. Türkiye’nin her yerine satışlarımız mevcuttur. Hangi ilimiz isterse gönderiyoruz. Kilosu da 100 liradır”